Sharepoint Server 2010 listelerinden rapor grafiği oluşturma


Sharepoint Server 2010 platform undaki kitaplıklardaki ya da listelerdeki tüm öğelerin oluşturulma Tarih/Saat bilgisi ve Değiştirme Tarih/Saat bilgisi varsayılan olarak kayıt altına alınmaktadır.

Buda bir görevin oluşturularak bir kişiye atanması anından görevin tamamlandı durumuna geçtiği ana kadarki süreyi liste içinden alabileceğimiz anlamına gelmektedir. Durum bu olunca görevin süreç boyunca geçirdiği süre görev ilgili kişisinin performans değerini verir.

Görev listesi üzerinden performans raporu alabilmek için Oluşturma Tarih/Saat bilgisi ile Değiştirme Tarih/Saat bilgisi arasındaki farkı tutacak bir SÜRE sütununa ihtiyaç vardır.

 

image

 

Öncelikle performans raporunu oluşturmak istediğimiz Görevler listesine girelim. Üst kısımdaki Ribbon menüden Liste linkine tıklayarak liste ile ilgili ayarları yapabileceğimiz ikonlar ile bezenmiş Ribbon menünün açılmasını sağlayalım. Açılan menüde Sütun Oluştur ikonuna tıklayalım.(Resimde kırmızı çerçeve içindeki ikon)

 

image

 

Sütun oluşturabilmemiz için açılan Silverlight destekli panoda sütun adına SÜRE yazın sütun tipi olarak Hesaplanmış seçin ve aşağıda sağ tarafta listelenen mevcut sütunları da kullanarak resimdeki formülü yazın. Veri türü olarak ta Sayı yı seçin ve Tamam butonuna basarak panoyu kapatın.

Türkçe platform için =TAMSAYI(([Değiştirme]-[Oluşturma Tarihi])*24)

İngilizce platform için =INT(([Değiştirme]-[Oluşturma Tarihi])*24)

Dakika cinsinden değer almak isterseniz 24 yerine 1440 yazın.

Artık görev listemizde bir SÜRE sütunu var ve bu sütun performans raporu için gerekli olan görev süreç süresini saat cinsinden tutacaktır.

Gelelim bu görev listesi üzerinden performans grafiği oluşturmaya.

Bu grafiğin görüntülenmesini istediğiniz site sayfasına girin. Ben bu makalede grafiği anasayfada yayınlamayı tercih ettim.

Ana sayfa da iken Sol üstteki Site Eylemleri menüsünden Sayfayı Düzenle linkine tıklayalım.

 

image

 

Site sayfası düzenleme modundayken üst kısımdaki menüden Ekle linkine tıklayın ve açılan Rübbon menüdünden Web Bölümü ikonuna tıklayın. Açılan Web Bölümü listesinde sol tarafta Business Data yı seçtikten sonra sağ tarafta yenilenen listeden Chart Web Part ı seçerek Ekle butonuna tıklayın ve grafiğin ham halini ana sayfanıza ekleyin. En sonundada sol üstte ki Kaydet ikonuna tıklayarak sayfayı kaydedin.

image

 

Eklenen grafiği bir listeye bağlayabilmek için grafiğin hemen üzerindeki Veriler ve Görünüm yazısına tıklayın.

image

 

Açılan sihirbazın karşılama sayfasındaki Grafiği Verilere Bağla ya tıklayın.

 

image

 

Sihirbazın bir sonraki adımında ise Listeye Bağlanın seçeneğini işaretleyip İleri butonuna tıklayın.

 

image

Açılan listeye bağlantı sayfasında Site olarak Kök ya da görevlerinizin bulunduğu siteyi seçin ve Liste olarak Görevler i seçin.

image

 

Açılan sitede verilerin geldiğine emin olduktan sonra İleri butonuna tıklayın. Gelen veriye filtre uygulamanız da mümkündür.

image

 

Son olarak ekrandaki gibi Y alanına SÜRE sütununu seçin X alanına da Atanan sütununu seçin ve Son butonuna tıklayarak grafik oluşturma işlemini tamamlayın. İsterseniz alana göre de gruplama yapabilirsiniz

image

 

Grafiğin son durumu resimdeki gibidir.

 

image

 

Grafiği şekillendirmek için grafiğin üzerindeki Veriler ve Görünüm linkine tıklayın ve açılan sayfadan Grafiğinizi Özelleştirin e tıklayın. Bu işlemde sihirbaz yardımıyla kolayca yapılabilmektedir.

Örnek

image

Faydalı olması dileğiyle.

Reklamlar

1 Yorum »

  1. Emre ÇEBİ said

    Timur hocam şimdiye kadar yardımlarını hiç esirgemedin. Bilgi birikimini çekinemeden payLaştığın için çok tşk ederiz

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: