Sharepoint Server 2010 menü gezinti (navigation) ayarları


Sharepoint Server 2010 platformunda üst kısımdaki ve sol kısımdaki menüye kurumunuza ait ya da değil, portal dışında çalışan başka bir web uygulamasının linkini ekleyebilmek için yapılması gerekenler sırasıyla aşağıda anlatılmıştır.

Öncelikle linkleri hangi siteye eklemek istiyorsak o siteye girmemiz gerekmektedir.

00

İlgili sitede iken Site Eylemleri altında açılan menüden Site Ayarları başlığına tıklanarak site ayarları sayfasının açılması sağlanır.

 

01

Açılan sitede Görünüm ve Kullanım başlığı altındaki Gezinti  linkine tıklanır.

02

Açılan gezinti ayarları sayfasında çizgilerle ayrılmış ilk bölüm üstteki menüyü ilgilendirmektedir. ikinci bölüm ise soldaki menüyü ilgilendirmektedir.

Kısaca açıklayacak olursak ;

Alt siteleri göster seçeneği seçili ise bulunduğunuz site altında oluşturulan siteler menünüzde görüntülenecektir.Bu ayar her iki menü için de geçerlidir.

Diğer taraftan menüdeki linklerin alfabetik olarak otomatik sıralanmasını mı yoksa elle mi sıralamak istediğinizie bu kısımda karar vermelisiniz.

Gezinti ayarları sayfasında Genel Gezinti  başlığı altında üst menüdeki linkler, Geçerli Gezinti başlığı altında ise sol menüdeki linkler listelenir.

Linki eklemek istediğiniz menünün altındaki bir linki tıklayın ve seçmiş olduğunuz linkin biraz üst kısmındaki Bağlantı Ekle… linkine tıklayın.

 

04

Açlan ufak pencerede Başlık menünüzde görünecek olan menü başlığıdır. URL  ise bu başlığa tıklandığında gidilecek web sayfası linkidir.

Bu ilgileri doldurduktan sonra Tamam butonuna tıklayarak linki eklemiş olursunuz.Linkleri aşşağıya ve yukarıya olmak üzere iki farklı yönde hareket ettirebilirsiniz.

Dinleyici olarak da hangi kullanıcının da grubun bu linki görebileceğini seçersiniz. Eğer bu link kurum içinde belirli bir kitle tarafından görüntülenecek şekilde olsun isterseniz bu kısma o kitle grup bilgisini girmeniz gerekir.

Faydalı olması dileğiyle.

Reklamlar

1 Yorum »

  1. Akın Keskinsoy said

    Elinize sağlık detaylı ve faydalı bir yazı.

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: