Sharepoint Server 2010 üzerindeki bilgi işlem Arıza Kayıt Sistemi formunu Infopath Designer 2010 ile düzenleme


Bir önceki serinin ilk makalesinde birlikte aşağıdaki resimdeki gibi bilgi işlem Arıza Kayıt Formu oluşturmuştuk.

image

Şimdi ise bu formu Infopath Designer 2010 ile özelleştirip tekrar portal üzerinden yayınlayacağız.

Senaryo katılımcıları:

Bilgi_Islem_1 : Yazılım arıza sorumlusu

Bilgi_Islem_2 : Donanım arıza sorumlusu

Bilgi_Islem_3 : Mobil arıza sorumlusu

Bilgi_Islem_Yoneticisi : Personel Performans raporlarını izleyen yetkili

Personel1 : Kurum/Firma Personeli

Bilgi_Islem_Sekreter : Bu kullanıcı personel in portal e giremediği durumlarda çağrıyı telefonla alıp sisteme giren kişidir.

Farkındaysanız form üzerinde Bilgi işlem personeli açıklaması isminde bir sütun var. Bu alana arıza kaydı dolduran personeller tarafından bilgi girilememesini ve bilgi işlem yöneticisi tarafından da sadece görüntülenebilmesini sağlamamız gerekiyor.

Senaryo : Personel Arıza Kayıt formunu doldurur. Bilgi işlem çalışanı bu arıza ile ilgilenir ve durumu form üzerinde günceller. Son olarak form üzerinde kendi amiri için Bilgi işlem personeli açıklaması nı girer ve süreç sonlanır. Kurum ya da firma personeli bilgi işlemin ne yazdığını göremez.Bilgi işlem yöneticisi ise görebilir fakat değişiklik yapamaz.

image

Öncelikle Arıza Kayıt Havuzu listesi görünümünden Bilgi işlem personeli açıklaması sütununun görünmesini engelleyelim. Bunun için ilk olarak Arıza Kayıt Havuzu listesine girilir ve Ribbon menüden Liste linkine tıklanır açılan Ribbon menüsünden Görünümü Özelleştir ikonuna tıklanır(Resimdeki kırmızı çerçeve içine alınan kısım)

image

Açılan görünüm değiştirme sayfasında görüntülenen sütunların yanındaki kutucuklar işaretlidir. Dolayısıyla Bilgi işlem personeli açıklaması sütununun yanındaki kutucuğun içini kutucuğa tıklayarak temizlemeli ve Tamam butonuna tıklamalıyız. Böylelikle bu sütun liste içinde görüntülenmeyecektir.

Şimdi gelelim arıza kayıt formunda kurum ya da firma personeline görünmemesini fakat bilgi işlem yöneticisinin ise sadece okuyabilmesini sağlamaya.

image

Arıza Kayıt Havuzu listesinde Ribbon menüden Liste linkine tıkladığımızda açılan Ribbon menüden Formu Özelleştir ikonuna tıklayarak arıza kayıt giriş formunun Infopath Designer2010 ile açılmasını sağlarız.(Resimdeki kırmızı çerçeve içindeki ikondur)

image

Form Infopath Designer 2010 da açıldıktan sonra formun en alt kısmında bir noktaya gelerek Ribbonda Home tabı altında sağ üst kısımdaki Text Box a tıklarız ve text box bileşeninin forma yerleştiririz. Infopath Designer 2010 bu işlem ile eklenen text box a otomatik isim verir.

image

Bu bileşen üzerinde sağ tıklayıp açılan menüde Text Box Properties i tıklarız ve açılan pencerede Field name kısmına AktifKullanici yazarak ismini değiştiririz. Devamında ise resimde kırmızı çerçeve içine alınmış olan ikon a tıklarız.

image

Açılan pencerede Insert Function butonuna tıklarız ve bu text box için fonksiyon yazabileceğimiz pencerenin açılmasını sağlarız.

image

Açılan Function penceresinde soldaki listeden User seçilir ve sağ taraftaki listedende userName seçilir ve OK butonuna basılarak işlem onaylanmış olur.

image

Text Box özellikleri penceresinden busefer Display menüsüne geçilir ve Read-only kutucuğu işaretlenir.

Şimdiye kadar yaptıklarımızı kısaca özetlemek gerekirse.

Form için kullanıcı kontrolü yapabileceğimiz bir metin kutusu ekledik ve bu metin kutusuna formu dolduran aktif kullanıcı bilgisinin yazmasını sağladık. Son olarak ta bu bilginin kullanıcı tarafından değiştirilebilmesini engelledik. Peki niye? Formdaki Bilgi işlem personeli açıklaması alanının kurum personeline görüntülenmesini engellemek için Rule eklememiz gerekiyor. Rule ekleyebilmemiz içinde aktif kullanıcı bilgisine ihtiyacımız var.

Şimdi Rule yazmaya başlayalım.

image

Infopath Designer 2010 da açık olan formda görüntülenip görüntülenmemesini sağlayabileceğimiz alanı seçerek Ribbon menüde sağ üstte bulunan Manage Rules butonuna tıklayın ve sağ tarafta açılan panelden New e tıklayın. Açılan menüden Formatting ı tıklayın.

image

Değişen panelden None yazısına tıklayın.

image

Açılan pencerede Condution tanımlamasını resimdeki gibi yapın.

Field2 içindeki text “sharepoint2010\ Bilgi_Islem_1” değilse ya da

Field2 içindeki text “sharepoint2010\ Bilgi_Islem_2” değilse ya da

Field2 içindeki text “sharepoint2010\ Bilgi_Islem_3” değilse

Son olarak Ok butonuna tıklayın ve Condution ı tanımlayıp onaylayarak pencerenin kapanmasını sağlayın.

image

Değişen panelde Hide this control yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin.

image

Son olarak Infopath Designer 2010 da sol üstte ki Quick Publish butonuna tıklayarak formunuzu yayınlayın.

Artık formunuzdaki Bilgi işlem personeli açıklaması alanı sharepoint2010\ Bilgi_Islem_1 , sharepoint2010\ Bilgi_Islem_2 sharepoint2010\ Bilgi_Islem_3 personelleri dışında kimseye görüntülenmeyecek.

Aynı yöntemle yeni bir Formatting oluşturarak formunuzdaki Bilgi işlem personeli açıklaması alanının Sharepoint2010\Bilgi_Islem_Yoneticisi tarafından görüntülenmesini fakat değiştirilememesini istiyorsanız son adımda Disable this control yazısının yanındaki kutucuğu işaretlemeniz gerekiyor.

Özet olarak Form açılacak ve aktif kullanıcı bilgisini alıp field2 text box ına yazacak.

Kullanıcı bu bilgiyi değiştiremeyecek

Ve istediğimiz alan bu text box taki bilgiyi dikkate alarak gizlenecek ya da sadece görüntülenip değişiklik yaptırılmayacak.

Bir sonraki makalemde görüşmek üzere.

Faydalı olması dileğiyle.

Reklamlar

7 Yorum »

 1. Salih Benice said

  Merhaba,
  Bu makale ile ilgili bir sorum olacak.Arıza talebinde bulunan kişi talebi yarattığı zaman, bilgi işlem dağıtım grubuna eposta gelmesini nasıl sağlayabiliriz.

 2. TimurSahin said

  Merhaba. En kolayı ; ilgili listeye bir uyarı ekleyebilirsiniz isterseniz. bir öğe eklendiğinde istediğiniz mail adresine uyarı gider. Daha da fazla ayrıntılı işler yapmak isterseniz eğer. Mesela eklenen liste öğesindeki bir değere göre farklı mail adreslerine mail gitsin şeklinde. yani forma bir alan daha ekleyip arıza donanımsal ise donanım şefine gitsin yazılımsal ise yazılım şefine mail gitsin isterseniz formu infopath te özelleştirerek eklediğiniz butonun arkasına rol tanımlayarak yapabilirsiniz.

  • Salih Benice said

   teşekkürler.

   • Salih Benice said

    Tİmur mail infopath rol tanımlama olayını biraz daha açarmısınız.?
    internetten de baktım ama beni yönlendirecek bir şey bulamadım. Bu konuda çok fazla bilgim yok çünkü.

   • Salih Benice said

    Bu arada timur bey diyecektim kusura bakmayınız…

 3. TimurSahin said

  Problem Yok 😉 infopath üzerinden kural tanımlamadan daha etkili ve pratik bir yol daha var. oda Sharepoint Designer ile listeye bağlanıp iş akışı yazmak. iş akışı listeye öğe eklendiğinde çalışacak ve xxx alanının değeri donanımsa donanım a mail atacak yazılımsa yazılıma mail atacak. Sanırım bu daha kolay olur. Örnek : https://timursahin.wordpress.com/2012/01/02/sharpeoint-server-2010-da-sharpeoint-designer-ile-is-akisi-olusturma/ makalsesi. Infopath ile ilgili ise çok makale yok açıkcası. msdn makalelerini yada videolarını önerebilirim. infopath 2010 rulses şeklindeki aramalarda çıkıyor zaten.

  • Salih Benice said

   tamamdır,bu şekilde ilerliyim. tekrar tşkler.

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: