Sharepoint Server 2010 ve Office Web Apps entegrasyonu


 

Bu makale ; geçenlerde Sharepoint Server 2010 odaklı bir toplantı sırasında katılımcı tarafından sorulan “Peki ya kullanıcı bilgisayarlarında MS Office yoksa? “ sorusuna karşılık kurum ya da firmalarda bu şekilde bir ihtiyaç olabileceği ve bu ihtiyacın nasıl çözüme ulaştırılabileceği ile ilgilidir.

MSN Live hesabı olan kişiler eğer biraz MSN Live sayfalarındaki özellikleri kurcaladıysa bilirler. MSN Live, kendi alanınıza yüklediğiniz bir belgeyi dünyanın her hangi bir yerinden online olarak düzenleyebilme imkanı sunar. MS Office ürünün en çok kullanılan özellikleri ile online olarak belgenizi düzenleme imkanı sunan Office Web Apps ı server a sadece kurulum yapılarak kullanıma açabileceğiniz bir ürün değildir. Bu ürünü kurduktan sonra Sharepoint Serve 2010 ile entegrasyonunu yapmanız gerekir. Şimdi adım adım bu entegrasyonu nasıl yapabileceğimize bir bakalım.

Office Web Apps ı aldığınızda server üzerinde adım adım

Setup.exe yi çalıştırın. Hoşgeldiniz ekranından sonra ürün anahtarını girmeniz gereken ekran açılacaktır. Ürün anahtarını girdikten sonra Continue butonuna tıklayın. Ürünün dosyalarını hangi klasöre kurmasını istiyorsanız belirttikten sonra Install butonuna tıklayın.

Kurulum bittikten sonra açılan ekrandan Run the SharePoint Products and Technologies Configuration Wizard now yazısının yanındaki kutucuğun dolu olduğuna emin olun ve sihirbazın çalışmasını sağlayın. Web Apss servislerinin çalışmasını ve kendisini Sharepoint Server 2010 ile uyuşturmasını bitirdikten sonra sihirbaz sonlanacaktır. Son olarak Finish butonuna basarak sihirbazı sonlandırın.

Kurulum bitti,sıra konfigürasyonda ve entegrasyonda. Office Web Apps servisini aktif hale getirmemiz gerekiyor öncelikle.

StartàAll ProgramsàMicrosoft SharePoint 2010 ProductsàSharePoint 2010 Central Administration adresine gidin ve Sharepoint Server 2010 un yönetim sayfasını açın.

System Settings linkine tıklayın,Manage services on this server linkine tıklayın. Devamında server Excel Calculation Services, Word Viewing Service, and PowerPoint Service lerinizi başlatın.

Bu servisleri PowerShell ile başlatabilmek için ise aşağıdaki kodu notepad i açıp içine kopyalayın ve farklı kaydedin. Kaydettiğiniz dosyanın uzantısı ps1 olmalıdır.

$machinesToActivate = @("<servername>")

$serviceInstanceNames = @("Word Viewing Service", "PowerPoint Service", "Excel Calculation Services")

foreach ($machine in $machinesToActivate)

{

foreach ($serviceInstance in $serviceInstanceNames)

{

$serviceID = $(Get-SPServiceInstance | where {$_.TypeName -match $serviceInstance} | where {$_.Server -match "SPServer Name="+$machine}).ID

Start-SPServiceInstance -Identity $serviceID

}

}

Devamında PowerShell den bu isimlendirdiğiniz dosyayı çalıştırın ve servislerin çalışmasını sağlamış olun.

Son olarak Office Web Apps ı kullanmak istediğiniz sitede ilgili feature ı aktif yapmanız gerekiyor.

Bunun içinse ,Site Actions altında Site Settings linkine tıklayın ve sitenizin ayarlarını yapabileceğiniz sayfanın açılmasını sağlayın. Site Collection Administrations altındaki listeden Site Collection Features ı seçin ve açılan feature sayfasından Office Web Apps Feature ını Active edin.

Devamında eklemiş olduğunuz servisi olan belge türleri için belge isminin yanında ki ok işaretine tıkladığınızda açılan menüde Edit in Browser linki açılacaktır. Bu linke tıkladığınızda artık belgenizi web üzerinden düzenleme modunda açabileceksiniz.

Faydası olması dileğiyle.

Reklamlar

1 Yorum »

  1. Onur said

    Merhaba,
    Makale için teşekkür ederiz SP 2013 ve Office web App 2013 içinde bir makale yazarsanız çok sevinirim teşekkürler.

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: