Genel yenilikler Ribbon menü Microsoft Office 2007 ile…Genel yenilikler:

Ribbon menü :Microsoft Office 2007 ile birlikte alışmaya başladığımız Ribbon menü yapısı Sharepoint Server 2010 a da entegre edilmiş halde karşımıza çıkmaktadır. Kullanıcıların sıklıkla ihtiyaç duyduğu işler için gerekli yapı bu şekilde Sharepoint Server 2010 da oluşturulmuş.

Web edit :Kullanıcıları siteleri daha kolay ve hızlı düzenleyebilmeleri için geliştirilmiş bir başka özellik daha yeni sürüm ile gelmektedir.

Silverlight desteği : Codeplex ve benzeri sitelerde Microsoft sevenleri tarafından bu alt yapı ek araçlarla sağlanabiliyordu. Fakat Microsoft bu desteği ürünün, kendi kurulumundan itibaren destekleyebilmesi için gerekli alt yapıyı hazır bir şekilde Sharepoint Server 2010 ile sunmuş.

Zengin Tema Seçenekleri : Ara site yöneticileri ve kullanıcılar için büyük kolaylık. Bir önceki Sharepoint Server sürümünde bu değişiklikler Sharepoint Designer 2007 ya da ek geliştirilen 3.parti ürünler aracılığıyla yapılabilmekeydi. Sharepoint Server 2010 da site temaları üzerinde renk düzen değişikliği yapabilmek çok daha kolaylaştı ve ciddi zaman kazandıracak kıvama gelmiş görünüyor.

Çoklu Tarayıcı Desteği: Farklı platformdan farklı web tarayıcılar ile erişilebilmesi için Microsoft un Sharepoint Server 2010 üzerinde yapmış olduğu bir başka geliştirme daha. Shareoint Server 2010 a Internet Explorer, Firefox ve Safari ile erişmek ve aynı esnekliği sağlayabilmek artık daha bir mümkün.

Visio Servisleri : Sesli yada görüntülü uyarı mekanizmaları ile birlikte Shareoint 2010 ile etkileşimli yeni bir özellik daha. Visio Servisleri sayesinde oluşturulan iş akış diyagramlarında durum kontrolü ve takibi kolaylaştırılmış oldu.

Business Connectivity Services (BCS) eski adıyla BDC : FArklı veritabanlarından alınan verilerin site içinde görüntülenebilmesini sağlayan ve arama sonuşlarına katılabilmesini sağlayan bu yapı daha geliştirilmiş olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca Visual Studio 2010 içinde BCS ile ilgili yeni araçlar da gelmektedir.

Sharepoint workspace : Shareoint Server 2010 ile birlikte gelen bir başka yenilik ise Groove daki gibi belgeler üzerinde offline çalışabilme kabiliyetidir.

Zengin Media desteği : Shareoint Server 2010 media desteğinide geliştirilmiş bir şekilde beraberinde getiriyor. Ben Sharepoint Server 2010 un bu özelliğinin özellikle e-learning platformu olarak tasarlandığında ciddi bir şekilde kullanılabileceğini düşünüyorum.

IT Yöneticileri için:

Sharepoint 2010 ile birlikte portal yönetiminde de ciddi değişiklikler geliyor.

Yönetim Merkezi : Siteler oluşturulmasını sağlayan ve oluşturulan sitelerin özelliklerini yönetebilmemiz için kullanılan yönetim merkezi Sharepoint Server 2010 ile birlikte neredeyse tamamen yinilenmiş. Kategorilendirilmiş daha derli toplu bir yapı karşılıyor bizi. Bu merkezden Ribbon menü kontrolü ve diğer yönetim işlemleri rahatlıkla yapılabilir.

Best Practices Analyzer : Bu özellik sayesinde portal performans takibi daha kolay hale getirilmiş.

Raporlama : Kullanıcı işlemlerinin , site kullanım bilgilerinin görüntülenebildiği bir bölümdür. Bu özellik yardımıyla site kullanımı konusunda IT uzmanları daha ayrıntılı bilgiler alıp analiz yapabilme ve duruma göre ilgili alt siteler için ihtiyaç belirleme çalışmalarına gidebilirler.

Yazılım geliştiricileri için :
Sharepoint Server 2010 daki yeniliklerin yanı sıra Visual Studio 2010 içine de Sharepoint Server 2010 için araçlar eklenmiştir. Visual Studio 2010 içinden Sharepoint Server 2010 sitelerine erişim daha bi görsellik ve işlevsellik kazanmış.

Linq desteği : Linq desteği ile birlikte Sharepoint Server siteleri içindeki listelere ve Veritabanına erişim ve sorgulama kolaylaştırılmış.

Yine Visual Studo 2010 içide BCS arçları ile farklı veritabanlarına bağlanılabilir ve bu veritabanındaki veriler siteler içinde görüntülenip arama sonuçlarına katılabilirler.

Sharepoint Server 2010 ürününü inceledikçe arıntıları yine bu site üzerinden paylaşacağım. Görüşmek üzere.


Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: