MS Project Server 2007 kurulumu ve yapılandırma


Project Server: Kurum içinde tüm projeleri, kullanıcı yetkilerine göre atanmış görevleri, ilgili belgeleri, uyarı mekanizmaları ile birlikte ortak bir platform üzerinden takip edilebilmesini salayan Microsoft tarafından üretilen Proje Yönetim platformu serverıdır. Bu platformda proje yöneticileri dışındaki kullanıcılara herhangi bir uygulama yükleme gereği de yoktur. Kullanıcılar istedikleri bilgisayardan İnternet Explorer gibi web tarayıcıları aracılığıyla kullanıcı adlarını ve şifrelerini girerek platforma ulaşabilirler.
Zahmetli bir kurulumu ve yapılandırma işlemleri olan Project Server 2003 versiyonundan sonra ciddi bir gelişme kaydetmiş olarak karşımıza çıkan Project Server 2007 kurulumu ileri tuşlarından ibarettir. Project Server 2007 CD sini takarsınız ve kurulum başlar. Lisans numarasını girersiniz ve kurulumu “ileri” düğmeleri sayesinde bitirirsiniz.
Önemli olan kısım kurulum sonrasında yapılandırma işlemlerini yaparken karşımıza çıkar. Kurulum bittikten sonra “Sharepoint Ürünleri ve Teknolojileri Yapılandırma Sihirbazı” otomatik olarak açılır. Burada Project Server 2007 nin bilgileri hangi MS SQL Server da tutacağına karar verilir ve ilgili yetkili hesap bilgileri girilir. Devamında yapılması gereken Project servisini açma, Project Web Site özelliklerinin etkinleştirilmesi gibi işlemler “Sharepoint 3.0 Yönetim Merkezi” kısmından yapılır.
Project Server 2007 kurulumu ve yapılandırma işlemleri bittikten sonra “Sharepoint 3.0 Yönetim Merkezi” nden yapılması gereken birkaç ayar vardır. Öncelikle Yönetim Merkezinde İşlemler sitesi altında “Sunucudaki Hizmetler” sayfası aracılığıyla sunucudaki “Project Application Service” servisinin başlatılmasını sağlamalıyız. Bu servis sayesinde Project Server 2007 nin nimetlerinden faydalanabiliyoruz.


“Project Application Service” Servisini başlattıktan sonra yapmamız gereken işlemler bitmiyor. Sharepoint Server 2007 ile hazırlanmış ana sayfada “Site Eylemleri” bağlantısına tıklandığında açılan menüden “Site Ayarları” bağlantısına tıklanır ve ana sitenin ayarlar sayfasının açılması sağlanır. Site ayarları sayfasında “Site özellikleri” bağlantısına tıklanır ve site içinde kullanılması istenen özelliklerin etkinleştirmesi yapılır. Project Server 2007 kurulumu bittikten sonra ve ilgili servis başlatıldıktan sonra site özelliklerinde “Proje Çalışma Alanı İşbirliği Listeleri” ve “Proje Teklifi İş Akışı” özellikleri etkinleştirilir.”Etkinleştir” düğmesine tıklanması yeterlidir.

 
Project Server 2007 servisleri çalıştırıldı, Project web siteleri için ilgili listelerin kullanılmasını sağlayan özelliklerde etkinleştirildi. Son olarak yapılması gereken bir şey daha var. Servisimiz çalışıyor, Project server siteleri için kullanılabilecek listeler de çalışmaya hazır ama ortalıkta site yok. Yani son olarak Project Web Access sitesinin oluşturulması gerekiyor. Bu işlem için yapılması gerekenleri sırasıyla anlatalım. “Sharepoint 3.0 Yönetim Merkezi” sitesinden daha önce Sharepoint ana sitesi oluşturulduğunda oluşturulan “Paylaşılan Hizmetler Yönetimi” sitesinde Project Server başlığı altında “Project Web Access Siteleri” bağlantısına tıklanır.
Açılan sayfada Project Web Access siteleri listelenir. Henüz böyle bir sitemiz olmadığı için ilk siteyi oluşturabilmek için “Project Web Access Sitesi Oluştur” bağlantısına tıklanır.
 

Açılan oluşturma sayfasında istenilen Project Web Access sitesi için bilgilerin girilmesi gerekir.


Project Web Access sitesinin hangi web uygulaması altında çalışmasını istiyorsak Project Web Access Sitesi Konumu kısmında ilgili web uygulamasını seçmeliyiz.
Project Web Access yolu bilgisi olarak ise PWA girilebilir. Bu şekilde Project Web Access sitesinin linki http://anasite/PWA şeklinde olacaktır.
Yetkili kullanıcı hesap bilgisi de girildikten sonra veri tabanı ile ilgili istenen bilgiler olduğu gibi kalabilir.
Son olarak “Tamam” düğmesine tıklandığında Project Web Access (PWA) sitesi oluşturulmuş olur.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: