Sharepoint 2007 de Wiki Site Tipi ile Çalışma


Wiki sitesi oluşturabilmek için öncelikle “Site Eylemleri” linkinin altındaki “Oluşturma” linkine tıklanır ve site içerik oluşturma sayfasının açılması sağlanır. Açılan içerik oluşturma sayfasında Web Sayfaları başlığı altındaki “Siteler ve Çalışma Alanları” linkine tıklanır.
Yani Sharepoint Sitesi başlıklı sayfa açıldığında “şablon seçin” başlıklı alanda “Wiki Sitesi” seçilmelidir.
Burada örnek başlık S.S.S. (Sıkça Sorulan Sorular) seçilmiştir ve amaç çalışanların yanlarında herhangi bir bilgi işlem çalışanı olmaksızın yapabileceği işleri nasıl yapabileceğini anlatan bir wiki sitesi oluşturmaktır.
Oluşturulan wiki sitesinin ilk ekran görüntüsü aşağıdaki resimdeki gibidir.
Burada yayımlanan içerik sol taraftaki menüde en altta görüntülenen “ Tüm Sayfalar Göster” linkine tıklandığında açılan kitaplıkta listelenir.


İlgili kitaplık içinde ilk olarak iki adet web sayfası bulunur. Bu web sayfalarından bir tanesi “Giriş” isimli ilk açılan web sayfasıdır ve silinmemesi gerekir. Giriş Sayfası üzerinde üzerinde değişiklik yapabilmek için Giriş isimli web sayfası belgesinin üzerine gelinir ve kısa bir beklemeden sonra beliren aşağı ok simgesine tıklanır ve belge için ilgili menünün açılması sağlanır.


Açılan menüden “Özellikleri Düzenle” linkine tıklanır ve giriş sayfasının düzenleme modunda açılması sağlanır.


Gerekli değişiklikler yapıldıktan sonra “Tamam” Düğmesine tıklanarak Giriş isimli wiki sayfasının kaydedilmesi sağlanır.

Yeni bir wiki sayfası eklemek için izlenmesi gereken yol

İlgili belge kitaplığı içinde iken “Yeni” linkinin yanındaki aşağı ok simgesine tıklanır ve açılan menüden “Yeni Wiki Sayfası” linkine tıklanır.


Açılan sayfada wiki sayfası için bir başlık girilmelidir. Bu başlık aynı zamanda site üzerinde sol tarafta bulunan listede de görüntülenecektir.

Bu sayfada dikkat edilmesi gereken önemli birkaç ayrıntı vardır.
1. Sayfa içerisinde bağlantı girilebilmesine olanak sağlar.

Bu işlem için öncelikle tıklama işleminin yapılması istenen metin Mouse yardımıyla seçilir ve bir önceki resimde ‘1’ ile işaretli okun gösterdiği simgeye tıklanır.


Açılan ufak pencerede seçili metine tıklandığında kullanıcının yönlendirilmesi istenen adres bilgisi girilir ve “Tamam” düğmesine tıklanarak metnin bağlantısı yapılandırılmış olur.


(1) Sayfa içerisinde resim yayınlanmasına olanak sağlar.
Sayfa içinde resim görüntülenmek isteniyorsa burada yapılması gereken önemli bir adım daha devreye girer. Buda resmin alınacağı adres. Wiki web sayfaları “.htm” ya da “.html” olarak depolandığı için resmi görüntüleyebilmek için bir adresten alması gerekir. Bu noktada wiki sitesi altına bir resim kitaplığı oluşturmakta fayda var.
Metne resim eklemek istendiğinde öncelikle resmin adresine ihtiyaç vardır. Bu adresi alabilmek için resmi, resim kitaplığına yükledikten sonra resme bir kez tıklanmalıdır. Böylelikle resim ile ilgili özelliklerin görüntülendiği site açılır. Açılan bu özellik sayfasında resme bir kez daha tıklandığında resim web görüntüleyici yazılım tarafından direk açılır ve adres satırında resmin adresi görüntülenir. Bu adresin tamamı Mouse yardımıyla seçilir ve sağ tuş menüsündeki “Kopyala” seçeneği sayesinde hafızaya alınır.
Tekrar wiki sayfası oluşturma ekranına geri dönülür ve ilgili resim eklenmek istenen noktada yukarıdaki resimde “2” rakamıyla işaretlenen simgeye tıklanır.

Açılan ufak pencerede resim ile ilgili resmin üzerinde Mouse ile gelindiğinde belirecek olan metin yazısı ile resmin tam adresi girilir ve “Tamam” düğmesi yardımıyla resim wiki sayfasına eklenmiş olur.

Son olarak sayfa istenilen içerikle doldurulduğunda “Tamam” düğmesine tıklanarak wiki sayfasının oluşması sağlanır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: