Sharepoint 2007 de Takvim oluşturma


Sharepoint Server 2007 üzerinde takvim oluşturmak için site üzerinden iki yöntem vardır.
1. Sitede sağ üst taraftaki “Site Bağlantıları” linkine tıklanır ve açılan menüden “Oluşturma” seçeneğine tıklanır.
2. Sol taraftaki menünün en üstünde “Tüm Site İçeriğini Görüntüle” linkine tıklanır ve açılan sayfada üstte sola yakın olarak yerleştirilmiş “Oluştur” linkine tıklanır.

Her iki yöntemde de kullanıcının karşısına çıkan sayfa aşağıdaki resimdeki gibidir.

Bu sayfada site için oluşturulabilecek içerikler listelenmiştir. İstenilen içeriğin üzerine Mouse ile gelindiğinde sol üst kısımdaki ipucu alanı değişir ve Mouse u üzerinde beklettiğiniz link ile oluşturulan içerik hakkında açıklama ekrana gelir. Oluşturulmak istenen kitaplıklar, listeler alt siteler bu sayfadan oluşturulur.

Takvim oluşturmak için “İzleme” başlığı altındaki “Takvim” linki tıklanır.

Takvim linkine tıklandıktan sonra açılan sayfada doldurulması gereken alanlar vardır.

1. Takvimin adı..Bu metin kutusuna girilecek isim önemlidir. İstendiği takdirde ana sayfada sol taraftaki menüde, sayfanın ortasındaki web bölümlerinin bulunduğu kısımda, Ms Outlook ile bağlantı kurulmak istendiğinde ve arama sonuçlarında görüntülenecek isimdir. Bu isim sonradan da değiştirilebilir.)
2. Takvim hakkında açıklama yazılabilecek çok satırlı metin kutusudur. Takvimin işlevi hakkında bilgi yazılabilir. Örnek :Proje Takvimi,Etkinlik takvimi, Personel izin takvimi gibi.
3. Oluşturulan Takvimin ana sayfada sol taraftaki menüde görüntülenmesi isteniyorsa bu kısımda “Evet” seçili kalmalıdır. Bu seçimde sonradan değiştirilebilir.
4. Oluşturulan Takvimin e-posta kabul etmesi isteniyorsa bu seçenek “Evet” olmalıdır.
Eğer Takvimin e-posta almasına izin verildiyse bu kısımda Takvim için e-posta adresi girilmelidir. Personelin portale ulaşamadığı bir noktadan e-posta atarak Takvime bilgi girmesi gerektiğinde kullanılacak e-posta adresi girilmelidir.

Tüm bu bilgiler doldurulduğunda “Oluştur” düğmesine tıklanarak Takvimin oluşturulması işlemi tamamlanır. Ve portal Takvim listesine kullanıcıyı yönlendirir.

Takvim listesi içinde;
1. Oluşturulan Takvim listesinin ana menü den alt sitelere aktarılan sol menüdeki yerini gösterir. 2. Takvimin aylık haftalık ve günlük şekilde görüntülenmesini sağlayan linkler vardır.
3. Takvim üzerindeki bilgilerin farklı kriterlere göre görüntülenmesini sağlayan görünüm şekillerinin bulunduğu ya da oluşturulabileceği bir bölüm vardır. (Listeler ve kitaplıklar ile ilgili görüntüleme işlemlerini başka bir makalede değineceğim.)
4. Takvime bilgi girilmesine yarayan ve takvim ile ilgili yapılabilecek diğer işlemlerin listelendiği menü kısmıdır.

Takvime bilgi girmek için “Yeni” linkine tıklanır ve “Yeni Öğe” girilebilecek sayfanın açılması sağlanır.

Takvime yen öğe girilirken doldurulacak alanlar;
Başlık :Doldurulması zorunlu alandır. Takvimde görüntülenecek başlıktır. Ayrıca arama sonuçlarında da bu başlık ile görüntülenir.
Konum :Zorunlu olmayan bir alandır ve toplantının yapılacağı yer ile ilgili bilgi girilebilir. Örnek : 4 nolu toplantı odası
Başlangıç saati :Toplantı başlangıç tarihinin ve saatinin girileceği alandır.
Bitiş saati :Toplantı bitiş tarihinin ve saatinin girileceği alandır.
Açıklama :Toplantı ile ilgili ayrıntılı açıklama yazılabilecek zengin metin kutusu türünde bir alandır.
Tüm gün olayı : Bu seçim kutusu işaretlendiğinde girilen bilgiyi tüm günü kapsayacak şekilde kaydeder ve görüntülenmesini sağlar. Başlangıç saati ve Bitiş saati alanlarındaki saat kısmı kullanıcdan gizlenir.
Yineleme :Bu seçim kutusu işaretlendiğinde yineleme bilgisinin girilebileceği alan görüntülenir.

Bu alanda girilen öğenin hangi aralıklarda yinelenmesi istendiğine karar verilmelidir ve uygun olan seçenekler seçilmelidir. Seçilen yineleme aralığına göre ekran değişir. Örnek: Her Cuma proje değerlendirme toplantısı yapılıyorsa “Haftalık” seçilmeli ve tekrar değişen ekrandan “Cuma” günü seçilmelidir.
Toplantı Çalışma Alanı :Bu seçim kutusu işaretlendiğinde girilen öğe ile ilgili toplantı çalışma alanı oluşturulmasını sağlayan sayfa açılır ve gerekli bilgiler girildiğinde girilen öğeye ait bir toplantı çalışma alanı oluşturulmuş olur. (Bu konuya daha sonraki makalelerde tekrar değineceğim. Şimdilik bu alanı işaretlemeyin. )

Son olarak “Tamam” düğmesine tıklandığında yeni öğe girilmiş olur ve sayfa aşağıdaki resimdeki gibi görünür.


Ben bu örnekte haftanın her Cuma gününde saat 14:00 da başlayıp 18:00 de bitmesi planlanan bir takvim öğesi girdim.
Ekranda biraz önce bilgisini girdiğimiz öğeye tıklandığında aşağıdaki resimde görüntülendiği gibi girilen öğe ile ilgili daha ayrıntılı bilginin listelendiği bir sayfa açılacaktır.

İstendiği takdirde bu sayfada girilen öğe üzerinde değişiklik yapılabilir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: