Sharepoint Server 2007 (MOSS 2007) ve kazadırdıkları


Sharepoint Server 2007 (MOSS 2007) Nedir?

Sharepoint 2007; kurum çalışanlarının ortak bir platform üzerinde daha etkileşimli çalışabilmesine yardımcı olan ve Microsoft tarafından üretilen bir Server ürünüdür.
Bu platform, çalışanların belgelerini paylaşabilmelerine, bu belgeleri iş akışlarına dahil edebilmelerine ve bu belgeler için sürüm oluşturabilmelerine imkan sağlamaktadır. Çalışanlar bu platform üzerinden belgelerini paylaşabilir, paylaşılan belgeler için sürüm oluşturabilir ve yine bu belgeler için iş akışları düzenleyip onay süreçlerine dahil edebilirler. Ayrıca bu belgelerin diğer çalışanlar tarafından arama sonuçlarında görüntülenmesini sağlayabilirler..Bu da kurum içinde daha az kağıt maliyeti ve yine daha az zaman israfı sağlamaktadır.

Sharepoint Server 2007 (MOSS 2007) nin kazandırdıkları

Kurumsal Zeka : Excel’de oluşturulan belgelerin içeriklerine rapor siteleri ve kitaplıkları sayesinde tek bir ara yüzden ulaşılabilir ve analiz yapılabilir. Aynı şekilde veritabanındaki veriler çeşitli karneler oluşturulup gerek grafiksel gerekse tablolar halinde tek bir platformdan görüntülenebilir. KPI listeleri sayesinde Excel’den, Sharepoint listelerinden, MS SQL veritabanından alınan veriler durum kontrollü bir şekilde görüntülenebilir.

Birlikte çalışma : Belge kitaplıkları, listeler, takvimler, blog(günlük) siteleri, wiki siteleri, gibi bileşenler sayesinde kurum içinde yapılan birçok iş bu platform üzerinden diğer çalışanlar ile paylaşılabilir.

İş süreçleri : Sharepoint platformu içindeki ya da dışındaki sistemlerle etkileşimli xml tabanlı formlar oluşturulabilir. Oluşturulan bu formlar Sharepoint üzerinden iş akışı süreçlerine aktarılabilir.

İçerik yönetimi : Eklenen belgeler üzerinde içerik yönetimi yapılır ve belgeler iş akış süreçlerine kolayca aktarılır.

Arama : Sharepoint in gelişmiş arama bileşenleri sayesinde yayınlanan belgeler ve içerikler kullanıcı yetkileri dahilinde arama sonuçlarında listelenir. Arama sonuçlarının RSS olarak takibi ve yapılan arama sonuçlarında uyarı mekanizmalarını çalıştırıp daha sonra bu arama kriterine girebilecek dokümanların siteye yüklenmesinde kullanıcıyı haberdar etme özellikleri bulunur.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: